Otevřeno: 09:00 - 21:00
infolinka: +420 797 994 995
Skupinové Lekce
Odhlásit

Pavel Bláha

Věk 35 let, sedavá práce

3 měsíce / - 25 kg

Moderátor Pavel Bláha: Moje proměna nebyla pouze o tom, že se cítím skvěle po fyzické stránce!

Kdy se u vás objevila první pohnutka navštívit fitko?

Měl jsem zkrátka pocit, že mám nějaké to kilo navíc. Chtěl jsem se začít cítit dobře. A tyhle moje pocity se sešly spolu s otevřením nového fitka tady v Jihlavě, tak jsem to najednou pocítil jako výzvu.  Odevzdal jsem se do rukou odborníků,  nechal jsem se jimi vést a se vším si poradit.

Takže jste na internetu sám nezačal studovat "zázračné" diety a metody cvičení, jak to mnohdy lidé dělají?

Ne, ne, vím, že na internetu se nachází spousta "zaručených" rad, ale touto cestou jsem nešel, nakonec se ukázala jako více než správná. Celé jsem to nechal na odbornících, věděl jsem, že se o mě komplexně postarají.

A nebál jste se? Přeci jenom jste nikdy předtím necvičil...

Vůbec ne, i když to byla moje první zkušenost s fitkem. Netušil jsem,  jak cviky dělat a tak dále, byla jsem nepolíbený, taková tabula rasa, ale cítil jsem to jako výzvu.

Proč jste si vybral právě Matrix club Jihlava?

Oslovilo mě to, že jsem měl možnost se podívat, jak jejich prostředí vypadá. A to mi bylo na první pohled velmi sympatické. Prostor je vzdušný a světlý. Také se mi zdálo, což se mi časem skutečně potvrdilo, že trenéři, kteří zde působí, jsou odborníci na svém místě. Zkrátka jsem věděl,  že budu v dobrých rukou.

Proč jste si byl tak jistý?

Protože cvičení předcházelo moje veškeré vyšetření. Tedy zjištění mého stavu, řekli mi, jak jsem na tom s nadváhou a také jsme řešili omezenou hybnost mého ramene. Tento přístup se mi velmi líbil.

Jak jste se před samotný cvičením cítil? Neříkal jste si, mám nějaké to kilo navíc, budu tam za blbce...?

Tento první ostych jsem samozřejmě měl, ale ihned ze mě opadl, protože jsem cítil, že prostředí v Matrixu je opravdu vstřícné.  Nedělí se to tady na lidi ano, vy cvičíte, vy jste náš, s vámi se budeme bavit , a na lidi vy nevíte, co dělat, tak nás nezajímáte. Měl jsem z toho od začátku dobrý pocit.

Jak vypadala Vaše první návštěva fitka v životě?

Samotnému cvičení  předcházela návštěva výživové poradkyně, šlo o vstupní pohovor, ze kterého vzešlo nastavení parametrů mého nového jídelníčku. Přišel jsem do fitka s vizí kolik bych chtěl shodit a za jaký čas a jakých podmínek a pak už se to celé rozjelo. Líbilo se mi, že celé to měl v režii Metrix, jen mi vždycky řekli v kolik a kam mám přijít, nemusel jsem se ptát neměl bych zajít za poradkyní na výživu nebo se nechat kompletně vyšetřit? To všechno zařídil Matrix, oni byli ti aktivní a zařídili to tak, aby to celé dávalo smysl. Nechal jsem se vést vyškoleným personálem.

Jak jste spolu s výživovou poradkyní jídelníček sestavovali?

Nejprve jsme rozebrali moje hodnoty a poté začali nastavovat jídelníček. Vycházeli jsme z toho, co jsme sám uvedl , že jsem ochoten a schopen sníst. Takže jsem si pak těžko mohl stěžovat, že je tam napsané třeba něco, co nejím. Jídelníček byl přesně napasovaný na mě. Věděl jsem, jaké jídlo mě čeká. V průběhu mojí proměny jsme jídelníček neustále rozebírali a konzultovali.

Jak nový jídelníček ovlivnil váš život? Trávil jsi po večerech nebo ráno hodiny nad plotnou?

Musím přiznat, že jsem jídelníček nedodržoval na sto procent.  Ale snažil jsem se napasovat doporučené jídlo i v rámci i restaurací, kde jsem se pohyboval. Moje práce je hodně o cestování, a tak je to občas obtížné. Ale dostal jsem doporučení na restaurace v okolí, kde se dá najíst zdravě, takže jsem se snažil co to šlo

Jaký byl přechod od předchozího jídelníčku na ten od nutriční poradkyně?

Kupodivu to nebylo nic nepříjemného , měl jsem před sebou jasnou vidinu toho, že shodím nějaké to kilo. A také že posílím své tělo a narovnám se. Ambice nebyly takové, abych extrémně nabíral svalovou hmotu, šlo o to, začít fungovat zdravě.

Co jste tedy jedl a co bylo základem nového jídelníčku?

Tak hlavní změna byla v nutnosti snídat a také jsem nesměl mít dlouhé pauzy mezi jídly. Byl jsem zvyklý hlavní jídlo soustředit na večer, takové to klasické večerní vyžírání ledničky, což bylo samozřejmě také špatně. To bylo celé úplně špatně, což jsem samozřejmě tušil. Celý můj stravovací režim jsme tedy přenastavili. Šlo o takový jídelníček, který organismus potřebuje, nebylo to nijak drastické, tělo zkrátka jenom začalo dostávat to, co má a kdy má.  Hlavně co se týče množství a složení, šlo pouze o nastavení normálního fungování bez pocitu hladu a stresu z toho,  že si nemůžu.

A jaký byl začátek cvičení?

Pro člověka, kterým jsem byl já, tedy ten, který jde do fitka poprvé je naprostou klíčovou věcí trenér. Myslím si, že se vyplatí do trenéra investovat. Minimálně po určitou dobu, než si člověk cviky zautomatizuje a dokáže je korigovat tak, aby si sám neublížil. Aby dělal vše jak má a šel vstříc progresu. Měl jsem štěstí, že můj osobní trenér Aleš byl skvělý (úsměv). Je to hlavně o jeho osobě, sedli jsme si i lidsky.  Nechal jsem na sebe dokonce i řvát (smích). A to takové hecování jako ještě dáš tři, pojď, pojď. (smích) Neměl jsem s tím problém, pokud se tomu člověk odevzdá, je to super. Těšil jsem se na každou další návštěvu, i když jsem trenéra při každé bolesti svalů proklínal. Jsem přesvědčen o tom, že takového efektu bych bez něj sám nikdy nedocílil. S každým odchodem z fitka jsem se cítil líp a líp.

Dokážete říct, co pro vás bylo nejtěžší?

To vím úplně přesně, najít si na cvičení a návštěvu fitka čas. V průběhu mojí přeměny jsem pochopil,  že pokud člověk udělá kompromisy, dá se ten čas na cvičení najít. Všechno ostatní jsou výmluvy, člověk si umí lhát sám sobě do kapsy. Sice to mnohdy nebylo ideální, například jsem chodil do fitka úterý, středa a pátek, takže tam nebylo tolik prostoru na regeneraci, ale ve výsledku se to dalo. 

Co vás na cvičení nejvíce bavilo?

Našli jsme s Alešem jeden cvik, ve kterém jsem se opravdu našel. (úsměv) Jde o takové prkno, na kterém jsem mohl pozorovat svůj gigantický progres. Na začátku jsem v něm vydržel půl minuty a pak jsem padl a byl jsem rád, že žiju. Nakonec jsme se ale dokázali dostat na osm minut, to pro mě bylo neuvěřitelné. Dokonce mi dával i zátěž na záda, v tom jsem si říkal, aha, něco se opravdu děje a všechno to dává smysl. Postupně jsem cítil posun i u dalších cviků, zpozoroval jsem na sobě, že se nezadýchávám do schodů, že mám narovnanou postavu. Mohl jsem si najednou obléknout věci, které jsem už dávno zahrabal do skříně. To všechno byly další a další impulsy k tomu, kdy jsem si říkal, musíš si ten čas najít a chodit pravidelně.

Jak dlouho trvala celá vaše proměna?

Byla tříměsíční opravu s režimem cvičení třikrát týdně. Za tři měsíce jsme se dostali na dvojnásobek shozené váhy, která byla doporučena výživovou poradkyní. Doporučení bylo dát dolů pět kilogramů, nakonec jsem se správným cvičením a jídelníček dokázal dostat na minus deset kilogramů. Bylo úžasné pozorovat, jak se postava během tří měsíců formuje. Nešlo mi o nabírání gigantických objemů a svalů, šlo mi o to cítit se fit, což se povedlo nad očekávání. (úsměv)

Teď když vaše přeměna skončila, co bude dál?

Program sice pozvolna skončil, ale venku je hezky, tak se snažím o venkovní aktivity. Trošku si vynahradit ten pohyb venku. Do fitka se určitě vrátím znovu, až začne být hroší počasí. Párkrát jsem tady byl i bez trenéra a zjistil jsem, že i tak je to fajn. Určitě ho ale využiji i do budoucna, protože mě dokáže nastartovat a namotivovat k výkonům, kterým se já sám nevyburcuji. Nepatřím k těm, kteří se dokážou sami kousnout a nasadit si o tři kila závaží navíc. Má to smysl trenéra využívat.

Takže není to tak, že teď začnete zase vyjídat ledničku?

Určitě ne, váhu si držím, tak nějak plus minus. Snažím se dodržovat i jídelníček, když se člověk drží zásad zdravého stravování a k tomu se trošku hýbe, dá se to udržet.

Když byste měl celou proměnu zhodnotit?

Není to jenom o tom, že se cítíte skvěle po fyzické stránce, má to také velký vliv na psychiku.  Je to o tom, že  člověk sám sobě dokáže, že když se kousne, dokáže podat výkon, o jakém se mu dřív ani nesnilo. 

 

Fotogalerie