Co je L-karnitin a jak se hubnout

Proces hubnutí by měl zahrnovat úpravu stravy a cvičení. Kromě těchto dvou hlavních bodů, někteří lidé používají specializované doplňky. Nejčastěji se jedná o profesionální sportovce, ale jsou zde i obyčejní lidé, kteří chtějí ztratit svou váhu. L-karnitin je jedním z nejoblíbenějších doplňků. Pokusme se pochopit vlastnosti této drogy, její účinky na tělo, pravidla přijetí a další důležité aspekty.

Co je to L-karnitin

Doplňková látka je látka, která je sama o sobě přítomna v těle. Karnitin je syntetizován v mozku, ledvinách a játrech. Aby bylo možné jej vyrábět v normálním množství, musí člověk dodržovat vyváženou stravu obohacenou velkým množstvím živočišných bílkovin. Ve skutečnosti je protein hlavním zdrojem L-karnitinu.

Nedostatek karnitinu může způsobit metabolické problémy, které mohou vést k obezitě a dokonce i srdečním problémům. Pro sportovce je doplněk nepostradatelným nástrojem v boji proti tukům, protože se aktivně podílí na procesu výroby energie z tuků.

Jak L-karnitin ovlivňuje tělo

Kromě výše uvedené aktivace metabolického procesu lék zvyšuje vytrvalost člověka a snižuje rychlost únavy, která je nezbytná při namáhavém cvičení. Užívání látky po cvičení pomáhá při regeneraci svalů, v procesu tréninku chrání před možným protahováním nebo poškozením tkáně.

Hlavním cílem léku je pomoci tělu vykonávat jeho přirozené funkce (uzdravení, hojení, rozpad tukové tkáně atd.). Doporučuje se zejména pro silový trénink, kdy je největší zátěž na svalech.

Vlastnosti doplňkové látky

L-karnitin je multifunkční lék, který je oblíbený mezi lidmiNěkteré základní užitečné vlastnosti:

 • aktivace metabolismu;
 • urychlení procesu spalování tuků jeho zpracováním na energii;
 • prevence vzniku tuků;
 • snížení cholesterolu;
 • zvýšit odolnost a výkon;
 • zkrácení doby zotavení po cvičení;
 • nasycení tělesných buněk kyslíkem;
 • přispívá ke zlepšení výživy srdečního svalu;
 • zvýšené hladiny imunitní obrany;
 • dlouhodobý a trvalý účinek po ukončení užívání.

Dopad na zpravodajské služby

Kromě fyzických účinků na tělo ovlivňuje L-karnitin i duševní aktivitu člověka. Podle výsledků řady studií bylo prokázáno, že denní spotřeba aditiva v množství od 2 g po dobu půl roku zlepšuje duševní výkon. Podle výsledků takové recepce se intelektuální zátěž snáze přenáší.

Vliv na kardiovaskulární systém

Nedostatek L-karnitinu má velmi negativní vliv na fungování srdce. Proto může být doplněk předepsán jako terapie pro osoby trpící kardiovaskulárními onemocněními, zejména pokud je tento druh nedostatečnosti pozorován. Kromě toho, že látka snižuje cholesterol, snižuje krevní tlak a zabraňuje rozvoji aterosklerózy.

Indikace pro použití

Rozsáhlé vlastnosti tohoto výrobku to naznačujínejen pro hubnutí, ale také pro léčbu některých onemocnění. Z těch lidí, kteří potřebují užívat L-karnitin pro terapeutické účely, lze identifikovat následující:

 • diabetičtí pacienti;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • obézní;
 • 95) osoby, které potřebují využití;
 • pacienti s AIDS (řada léků používaných při léčbě tohoto onemocnění způsobuje nedostatek karnitinu, který musí být uměle doplněn);
 • osoby trpící poškozením ledvin a jater (tyto orgány jsou zodpovědné za syntézu karnitinu, jehož úroveň musí být doplněna, pokud existují problémy);
 • osoby s rizikem trombózy.

Účel tohoto dodatku v souvislosti s jedním z výše uvedených onemocnění by měl provádět pouze lékař. Určuje také dávkování a dobu léčby.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Přestože nás výrobci ujišťují o neškodnosti léku, existuje řada onemocnění, při nichž by měl být karnitin podáván pod přísným lékařským dohledem:

 • diabetes;
 • hypertenze;
 • cirhóza jater;
 • onemocnění periferních cév;
 • problémy s ledvinami.

Mezi nežádoucí účinky patří řada vzácných příhod: nespavost, bolesti hlavy, nevolnost, problémy se stolicí. Popsané vedlejší účinky jsou zpravidla typické pouze pro osoby s individuální intolerancí k jednotlivým složkám.

Formy dodatků k propuštění

Dosud je karnitin dostupný v několika formách. Můžete si vybrat ten nejvhodnější pro sebe tím, že se seznámíte s vlastnostmi všech prezentovaných formulářů.

Čistý 100% L-karnitin

Klasická verze, kterou sportovci nejčastěji používají. V této formě se látka vyznačuje vysokou biologickou dostupností. Perfektně prokázáno, že eliminuje problémy s metabolismem. Vzhledem k této vlastnosti se tento typ karnitinu používá při léčbě anorexie a obezity po dobu přibližně půl století.

L-karnitin tartrát

Tento formulář se doporučuje zejména pro osoby, které mají problémy s nadváhou. Má nejaktivnější formu a úroveň biologické dostupnosti je dokonce vyšší než v čisté formě. Lék je dokonale rozdělen do trávicího traktu na užitečné kyseliny a čistou látku.

Acetyl L-karnitin

Jedna z posledních vynalezených forem. Kromě obvyklého karnitinu je to acetylová skupina. Tato sloučenina může vstoupit do mozku. Díky této vlastnosti je aditivum také charakterizováno neurostimulačním účinkem na tělo. To znamená, že spolu se zlepšením metabolismu a procesu spalování tuků se také zvýší aktivita mozku.

Propionyl L-karnitin

Tato forma léčiva obsahuje ester karnitinu a glycin. Kombinace těchto složek nám umožnila dosáhnout účinku stimulace metabolismu lipidů a zvýšení syntézy oxidu dusnatého. Jeden z nejvícePříznivé vlastnosti aditiva mohou být nazývány vazodilatační účinky. V tomto provedení se karnitin doporučuje pro osoby se srdečním onemocněním. Tato přísada mimo jiné zvyšuje syntézu testosteronu, snižuje uvolňování kyseliny mléčné do svalů během cvičení a vyznačuje se také antioxidačními vlastnostmi. Propionil navíc bojuje s chronickou únavou.

L-karnitin fumarát

Tento typ karnitinu je výsledkem kombinace čisté látky s kyselinou fumarovou. Ideální pro osoby s nadváhou. Přínosem přípravku je pozitivní účinek na kardiovaskulární systém.

Jak užívat L-karnitin pro hubnutí

Proces přidávání přísady závisí na formě produktu, který byl zvolen k použití. Zvažte s ohledem na každou z nich.

Jak užívat tekutý L-karnitin pro hubnutí

Kapalná přísada může být několika typů:

 • v lahvích - připravené k jídlu;
 • sirup - vyžaduje ředění ve vodě;
 • v ampulích - rovněž připravených k použití, jediný rozdíl je v tom, že výrobek je balen v malých nádobách.
Hotový výrobek (naředěný sirup podle návodu) by měl být konzumován 3krát denně v 5 ml (sportovci do 15 ml) 20 minut před tréninkem po dobu jednoho až jednoho a půl měsíce. Interval mezi dávkami by měl být nejméně dva týdny.

Každý výrobek má svůj vlastní návod k použití. Mají jinýPravidla přijatelnosti výrobců se mohou mírně lišit. Je nutné postupovat podle příslušné směrnice, která udává koncentraci a dávkování.

Výhodou kapalné formy karnitinu je jeho rychlá absorpce. Mezi nedostatky lze označit velké množství barviv a různých příchutí.

Jak užívat kapsle

Varianta kapsle má dobrou stravitelnost. Tento karnitin působí rychle a je velmi vhodný k použití.

Podle standardních instrukcí by se tato forma doplňku měla užívat 2-3 krát denně, 250-500 mg (500-1500 mg pro sportovce). Můžete se umýt nesycenou minerální nebo čistou vodou, stejně jako šťávou. Můžete si vzít 2-6 měsíců.

Přesnější dávkování je třeba objasnit u svého školitele nebo lékaře.

Jak pít formu tablety

Jednou z nejdostupnějších forem karnitinu jsou tablety. Jejich hlavní výhodou oproti jiným typům léků je úspora nákladů. Nákup lékové formy nenarazí do kapsy tolik, ale stojí za zmínku, že v této formě není produkt tak dobře absorbován, jak je popsáno výše. Počet dávek a dávkování se přibližně shodují s použitím tobolek. Přesnější informace naleznete v návodu.

Přijetí v práškové formě

Relativně nízká cena a dobrý účinek jsou kombinovány v této formě uvolňování karnitinu. Pro mnoho, tento druhlék je nejproblematičtější v použití. Jde o to, že se svým příjmem stojí za to drotit: prášek se ředí na půl litru kapaliny. Pijte výsledný nápoj najednou. Tekutina má brát přesně tolik, kolik je uvedeno v návodu. Ne méně, protože droga se stane nevhodnou pro spotřebu.

Můžu pít L-karnitin bez tréninku?

Pokud chcete zhubnout a rozhodnete se, že si za to vezmete doplněk a neplánujete jít do sportu, pak není v konzumaci této drogy žádný zvláštní bod. L-karnitin není spalovač tuku a nemá smysl ho používat jako doplněk k hlavní dietě pro hubnutí. To bude mít pouze příznivé účinky popsané výše, ale nepomůže snížit tělesnou hmotnost. Ale v kombinaci s tréninkem, můžete dosáhnout intenzivnější hubnutí spalováním více tuku než bez tohoto dodatku.

Denní dávka L-karnitinu

Množství spotřebovaného doplňku závisí na tom, zda se věnujete aktivní fyzické aktivitě. Pro sportovce bude dávkování vyšší než pro běžné lidi. Jejich denní dávka je tedy asi 1200 mg el-karnitinu. Tato částka se doporučuje rozdělit do dvou stejných příjmů: před jedním z jídel (nejlépe snídaně) a před tréninkem. Před fyzickou aktivitou je výhodný kapalný produkt.

Karnitin lze vypít bez tréninku. V tomto případě budete muset užívat pouze 1-2 tobolky 3x denně během jídla. Pokud obdrží finanční prostředkyPro léčebné účely může dávkování stanovit pouze ošetřující lékař. Je třeba mít na paměti, že užívání léčiva bez zahrnutí fyzické aktivity bude užitečné pro tělo, ale neovlivní proces hubnutí.

Před použitím jakékoli formy doplňku si pozorně přečtěte návod. Obvykle popisuje dostatečně podrobně režim.

Kombinace s jinými léky

Jak je uvedeno výše, karnitin je látka, která je pro organismus přirozená. Na tomto základě lze tvrdit, že jeho užívání ve spojení s jinými léky neovlivní účinnost obou léčiv. Proto je tento doplněk často používán v kombinaci s jinými spalovači tuků v případě užívání pro hubnutí nebo v kombinaci s léky v případě terapeutické terapie. Ten by měl být koordinován s lékařem.

Další otázkou je kombinace karnitinu s látkami, které mají na tělo stimulující účinek. Mezi ně patří zejména kofein. Společné užívání těchto látek je nepřijatelné.

L-karnitin v potravinách

Jak již bylo uvedeno, dotyčná látka se syntetizuje ze živočišných bílkovin. Běžné potraviny tak mohou být také zdrojem l-karnitinu. Zvýšený obsah této složky je samozřejmě pozorován u masa (zejména u hovězího masa). Pro podrobnější seznámení s obsahem látek v určitých produktech můžetePřečtěte si data v tabulce.

\ t
Výrobek Obsah L-karnitinu ve 100 g, mg Výrobek Obsah L-karnitinu ve 100 g, mg
Hovězí steak 95 Hovězí maso mleté ​​ 94
Vepřové maso 27,7 Bacon 23,3
Treska 5,6 Kuřecí řízek 3,9
Zmrzlina 3,7 Celé mléko 3.3
Tvaroh 1.1 Chřest 0,195
Bílý chléb 0,147 Těstoviny 0,126
Rýže 0,0449 Vejce 0,0121
Arašídové máslo 0,083 Pomerančová šťáva 0,0019

Uvedené množství karnitinu v tabulce odpovídá pouze tepelně nezpracovanému stavu výrobků. Během vaření lze výrazně snížit. Proto sportovci vedle vyvážené stravy používají specializované doplňky.

Jak zefektivnit užívání doplňků stravy při hubnutí

Pro zvýšení účinku užívání léku je třeba dodržovat řadu doporučení:

 • zvolit dávku vhodnou pro úroveň fyzické aktivity a zdravotního stavu;
 • vezměte přípravek v intervalech uvedených v návodu nebo v intervalech zvolených lékařem (nedodržení tohoto pravidla může snížit účinnost použití);
 • pravidelné užívání umožní, aby se lék hromadil v těle, což bude mít efektodolnější a dlouhotrvající;
 • pokud cvičíte, pak musíte užívat karnitin nejdříve jednu hodinu před tréninkem;
 • účinek hubnutí bude patrný pouze v případě, že budete udržovat správnou výživu a bude zahrnovat fyzické cvičení: aditivum pouze urychluje metabolismus a ne zázračně vás zbavuje tuku.

Poškození L-karnitinu

V případě práce s potravinářskými přídatnými látkami je obvyklé uvažovat, zda je karnitin pro organismus škodlivý. Nelze říci se 100% jistotou, že tento lék je naprosto bezpečný, ale o jeho zdravotních rizicích je příliš málo údajů. Všechny jsou zpravidla založeny na nesprávném použití nebo projevu vedlejších účinků. Posledně uvedené, jak je uvedeno výše, se obvykle vyskytují u osob s individuální intolerancí k látce.

Pokud by jste před použitím tohoto typu doplňku měli konzultovat se svým lékařem a správně se přiblížit výběru dávky, pak pravděpodobně nezpůsobíte žádné poškození vlastního zdraví.

Volba léku

Volba vhodné formy karnitinu by měla být založena na jeho vlastnostech, požadovaném účinku a dostupnosti. Cena přímo závisí na výrobci a typu léku. Nejvíce dostupné jsou tablety a práškové formy (od 260 rublů). Nejdražší jsou kapalné (od 280 rublů po 50 ml.) A v kapslích (od 950 rublů). Ten je však doporučován sportovcům. Prodej karnitinu ve specializovaných sportovních obchodechsportovní výživa v některých tělocvičnách.

Hlavní důraz při výběru by neměl být kladen na společnost, ale na výrobce surovin. Z nich se doporučují dvě: „Sigma-Tau“ se surovinou „Biosint“ a „Lonza“ se surovinou „Carnipure“.

Přezkoumání výsledků přijetí je v podstatě stejné. V případě, že dávka byla správně zvolena osobou, byla pozorována správná výživa a dostatečná fyzická aktivita, pozorován účinný úbytek hmotnosti a zvýšená úroveň vytrvalosti. Pokud byl člověk omezen na přijímání doplňků, pak tento výsledek samozřejmě nebyl.