Jak správně dýchat?

Respirace je bez nadsázky životně důležitým procesem v živých organismech. V důsledku tohoto procesu jsou buňky těla nasyceny kyslíkem, který katalyzuje všechny organické chemické reakce. Moderní fyziologové se domnívají, že většina lidí na Zemi dýchá nesprávně, to znamená, že jejich tělo samozřejmě přijímá kyslík z atmosférického vzduchu, který zajišťuje jeho životně důležitou činnost. Mnoho chemických reakcí lidského těla však zůstává nenaplněných, což je zdraví škodlivé, vyčerpává tělo a významně zkracuje život.

Co je to dýchání?

Dýchání je fyziologický proces, který poskytuje lidskému tělu kyslík nezbytný pro fungování všech orgánů a tkání. Čím hlubší je dech, tím více kyslíku vstupuje do těla a čím rychleji jsou buňky saturovány. Druhou nedílnou součástí dýchání je výdech, při kterém se tělo uvolňuje z oxidu uhličitého, což je vedlejší produkt okysličování buněk. Čím účinnější je výdech, tím více oxidu uhličitého otráví tělo.

Dýchání je vrozené, vlastní všem živým organismům, nepodmíněnému reflexu, tj. Speciálně nekontrolovanému mozku. S rostoucí fyzickou námahou nebo stresujícími situacemi, kdy se zvyšuje koncentrace oxidu uhličitého v krvi, se dýchání stává rychlým. Tělo nám tedy signalizuje katastrofální nedostatek kyslíku.

Nedostatek kyslíku "zhasne" metabolické procesy lidského těla, takže správné dýchání by mělo být pro každou osobu vhodným tématem.

Jak správně dýchat: video

Druhy dýchání

Existuje následující klasifikace typů dýchání:

 • Dýchání břicha nebo bránice, které vyplňuje dolní část plic. Takové dýchání se provádí pomocí velkého svalstva membrány oddělující hrudní a břišní části lidského těla. Při vdechování se membrána zmenšuje a sestupuje blíže k pobřišnici, proto se břicho „nafukuje“. Když vydechnete, sval se uvolní, zvedne se do hrudní kosti a žaludek se natáhne a vytlačuje vzduch ven z těla.
 • Dýchání hrudníku nebo žeber během inhalace je založeno na kontrakci prsních svalů, po níž následuje expanze hrudníku. Přitom průdušky a průdušky zvětšují svůj průměr a jsou co nejpřísnější pro vstup vzduchu do plic. Když vydechnete, naopak, průdušky a hrudník se zužují, což vám umožňuje "vytlačit" vzduch z nich. Tento typ dýchání je považován za nejběžnější mezi lidmi a ne za nejsprávnější!
 • Klavikulární dechProvádí se proto, že když se nadechnete, klíční kost se zvedne a když vydechnete, sestoupí. Výsledkem je, že fungují pouze horní části plic, které mají malý objem.

Co je správné dýchání?

Správné dýchání se nazývá fyziologicky správné dýchání membránou, která také automaticky zabere hrudník. naše plíce jsou naplněny kyslíkem na maximum. V důsledku takového dýchání brána současně masíruje slinivku, ledviny, játra, slezinu, srdeční vak.

Je důležité vědět, že řádné dýchání břicha nelze v zásadě dosáhnout vdechováním vzduchu ústy, protože ústní dýchání narušuje výměnu tělního plynu. Dýchání nosem vám umožní aktivovat membránu, poskytnout kyslík buňkám těla. Kromě toho, nosní dýchání poskytuje tok čistého vzduchu, který je vyčištěn v nose prachu, virů a bakterií.

Správné a zdravé dýchání je tedy dýchání břicha, ve kterém vzduch vstupuje do těla nosem. A to je to, jak většina lidí nemusí dýchat! Nicméně, správné dýchání může a mělo by se naučit. To je obzvláště důležité pro ty, kteří začali tvrdě pracovat na svém těle, volili zdravý životní styl, nasycený fyzickou námahou.

Správné dýchání během cvičení

Při intenzivním tréninku jsou obzvláště důležité urychlené metabolické procesy a prostě nemohou proudit, pokud je nedostatek kyslíku. Varianta, při které člověk dýchá ústy, jako ryba,hozený na břeh, špatně také proto, že zvyšuje zátěž na srdce, cévy, tělo je pod tlakem a v krvi je stále fixován nedostatek kyslíku. Pro sportovce v posilovně, zvedání činky je takové dýchání vůbec nebezpečné. Je to proto, že mnoho nováčků sportovců místo příjemné únavy po tréninku cítí naprostou únavu a slabost.

Je důležité, aby lidé, kteří se aktivně zapojují do sportu, zvládli správné membránové nosní dýchání a aplikovali je nejen v posilovně, ale iv každodenním životě.

Jak se naučit správně dýchat?

[sam id = "1" kódy = "true"]

Naučit se správně dýchat:

 • provádět cvičení na technice diafragmatického a hrudního dýchání nejméně 2krát denně po dobu přibližně 5 minut;
 • začátečníkům se doporučuje provádět cvičení na dechové technice při ležení, později mohou být prováděny pravidelné tréninky stojící nebo sedící;
 • provádějí třídy zaměřené na dýchací přístroje potřebné na čerstvém vzduchu nebo v dobře větrané místnosti;
 • dechová cvičení začínají intenzivním výdechem, po vdechování a výdechu během dechových cvičení by měla být hladká a pomalá;
 • kontrolovat dobu inhalace a výdechu - výdech by měl být dvakrát delší než inhalace;
 • dbát na rytmus dýchání v každodenním životě a při tréninku v posilovně;
 • neustále zvyšovat interval mezi dechy, čímž je zajištěna jejich maximální hloubka.

Jak se naučit správně dýchat žaludek?

Sled činností účinného způsobu zvládání diafragmatického dýchání pro začátečníky je následující:

 • lehněte si na záda s koleny;
 • ruce umístěné na břiše;
 • vydávají energetický výdech a pak zpomalují vdechnutí, při kterém se musíte soustředit na pupek, ovládat zvedání břicha a nezasahovat do hrudníku;
 • provádějí hladký výdech, následovaný kontrakcí břicha;
 • cvičení opakujte 6–7 krát.

Jak se naučit správně dýchat prsa?

Je nutné ležet ve stejné výchozí pozici jako při tréninku bránicního dýchání, na hrudník by měly být umístěny pouze ruce. Pomalá inhalace a výdech se provádí s koncentrací pozornosti na žebrech. Stačí cvičení opakovat 6-7 krát.

Je důležité, abyste se neomezovali pouze na dýchací techniky pouze jako na určitý druh cvičení, ale aby jste automatizovali dýchání a vydechovali po celý den. Obvykle v 1-3 měsících může každý člověk dýchat velmi hluboce, dokonale nasycuje tělo kyslíkem. Dlouhodobý trénink ve složitějších technikách vám umožní zvládnout všechny tři typy dýchání v jednom cyklu „inhalace-výdech“. To je způsob, jak jóga a profesionální potápěči dýchají. Lidské schopnosti nemají žádné limity, hlavní je touha být zdravý!

Jak správně dýchat?

Respirace je bez nadsázky životně důležitým procesem v živých organismech. Výsledkem tohoto procesu jsou buňky těla nasycené kyslíkemkatalyzuje všechny organické chemické reakce. Moderní fyziologové se domnívají, že většina lidí na Zemi dýchá nesprávně, to znamená, že jejich tělo samozřejmě přijímá kyslík z atmosférického vzduchu, který zajišťuje jeho životně důležitou činnost. Nicméně, mnoho chemických reakcí lidského těla ...

Ohodnoťte tento článek
0

Hodnocení čtenářů: 3.46 ( 13hlasů)
0