Potraviny obsahující vápník

Ani jeden jiný chemický prvek užitečný pro organismus, obyčejní občané nejsou tak dobře informováni jako vápník. Od dětství se říká, že je to základ struktury kostní tkáně. Nedostatek vápníku jsou nebezpečné křehké kosti a chrupavky. Pravděpodobnost zranění sportovce je několikanásobně vyšší než pravděpodobnost zranění obyčejného člověka, proto je pro ně zvláště závažná otázka rovnováhy vápníku. Je obzvláště důležité, aby konzumovali potraviny, které obsahují vápník.

Význam vápníku pro zdraví sportovce

\ t

Nejdůležitější funkce vápníku, zvláště důležité pro osoby zapojené do sportu, jsou tyto:

 • Síla kostí, zubů, kloubů.
 • Zajištění svalové kontrakce.
 • Účast na syntéze proteinů.
 • Přenos nervových impulzů.
 • Účast na procesu srážení krve.
 • Zajištění hladkého fungování imunitního systému.
 • Společně s hořčíkem zajišťuje řádné fungování srdce a cév.
Vápník se z těla vyplachuje při fyzické námaze a nadměrném pocení.

Vlastnosti absorpce vápníku v těle

Vápník je jedním z nejtěžších stravitelných prvků. Nejdřív od nějStrávený v žaludku jídla se rozpustí v kyselině chlorovodíkové žaludeční šťávy. Pak se pod vlivem žluče stává snadno stravitelným a začíná se vstřebávat střevními stěnami. Nemoci žaludku spojené s nízkou kyselostí významně inhibují štěpení sloučenin vápníku.

Některé látky nalezené v šťovíku, červené řepě, špenátu, rebarbory ​​a čokoládě snižují vstřebávání vápníku. Musí být konzumovány odděleně od produktů obsahujících vápník nebo doplňků stravy.

Alkohol, nadměrná konzumace čaje, kávy, sycených nápojů zhoršují vstřebávání vápníku a urychlují jeho vylučování z těla.

Nadbytek potravy živočišných tuků snižuje absorpci vápníku, zatímco k tomu přispívá naopak laktóza (mléčný cukr). Vitamin D, aminokyselina rostlinných proteinů, urychluje absorpci vápníku.

Je důležité zachovat rovnováhu hořčíku, sodíku, vápníku, draslíku a fosforu v těle. Nadbytek sodíku vede k urychlenému vyluhování vápníku. Přebytek fosforu se váže na vápník ve formě nerozpustných solí. Vápník začne plnit některé funkce hořčíku s nedostatkem latter. Dostatečné množství draslíku udržuje vápník v těle.

Potraviny bohaté na vápník

Průměrná doporučená denní dávka vápníku pro dospělého je 1000-1200 mg. Pro osoby s těžkou fyzickou aktivitou by měla být dávka vápníku zvýšena na 1500-2000 mg.

\ t \ t ​​

Výrobky obsahujícívápník

Obsah vápníku v mg na 100 g produktu

Matice
Mac 1500
Sezam 800
Mandle 250
Lískové ořechy 170
Pistácie, vlašské ořechy 130
Mléko a mléčné výrobky
Tvrdý sýr 800-1000
Sýry, smetanový sýr500
Zmrzlina, tvarohový sýr 150
Kyselé mléko, mastný kefír120
Mléko 120-150
Zelení
Kopřiva 700
Basil 370
Petržel 240
Šalát Cress 210
Kopr 130
Cibule zelená 100
Mořské biologické zdroje
Řasy 1000
Sardinky v oleji 400
Losos 200
Vařené krevety 100
Celozrnný chléb 300

Asi 30% vápníku je absorbováno z mléčných výrobků, 20% z ořechů, téměř 50% z zelených, téměř 80% z celozrnného chleba.

Některé potraviny dnes konkrétně obohacují vápník. Takže 1 šálek obohaceného sójového mléka obsahuje 500 mg vápníku, jogurtu - 400 mg, pomerančového džusu asi 300 mg.

Komplexy vitamín-minerální látky obsahující vápník

Vzhledem k nízkému stupni stravitelnosti vápníku z potravin je obtížné zajistit jeho správný příjem. V tomto případě přicházejí na záchranu speciální léky obsahující vápník.

Monopreparace obsahující vápník - laktát, uhličitan, chlorid, citrát vápenatý - podplatují své nízké náklady, ale jsou neúčinné. Obsah vápníku v nich je malý, kromě toho, s nerovnováhou vitamínů a minerálů v těle, i toto množství je špatně vstřebává.

Je vhodnější zakoupit kombinované přípravky s vápníkem:

 • Komplex vápníku vápenatý Cal Apatit s hořčíkem (550 mg vápníku).
 • Stejné množství vápníku obsahuje komplex s vitamínem D Natekal D3 od firmy Italfarmaco s.p.a.
 • Vápník-D3 Nycomed obsahuje 500 mg vápníku a vitamínu D.
 • Žvýkací vápník s vitaminy C a D od výrobce Coral Club (500 mg vápníku).
 • Vápník Hořčík z NOW (500 μg hořčíku, 1000 mg vápníku).
 • Natures Plus Mega-Mins obsahuje 500 mg vápníku a 250 mg hořčíku
 • .
 • Kalmag z Vitapromu (400 mg vápníku a 200 mg hořčíku).
Komplexy vitamín-minerály obsahující vápník, které jsou oblíbené mezi sportovci:
 • Univerzální výživa Animal Pak obsahuje 2000 mg vápníku, stejně jako většina důležitých vitamínů a minerálů v atleticky zaměřených dávkách.
 • MegiCal od výrobce Coral Club obsahuje 1300 mg vápníku, 600 mg hořčíku a dalších základních vitamínů, mikro, makroživin.
 • Minerální komplex 7 PLUS od ZAO NPHECHO "zahrnuje 500 mg vápníku, stejně jako hořčíku, draslíku, jodu, zinku a dalších minerálů."
 • 250 mg vápníku obsahuje komplex Multi Mineral Caps bohatý na vitamíny a minerály od americké společnosti Twinlab, Spectramine od Vitamax, Calcium Magnesium Chelate od NSP, Astrum Bone-Aid od firmy Astrum.
Volba vhodného komplexu obsahujícího vápník by měla být svěřena specialistovi. Rozsah doplňků stravy je obrovský, liší se v seznamu a množství užitečných vitamínů a minerálů. Je důležité, aby tyto doplňky, které jsou dokonale vyvážené pro vaše potřeby. Udržujte své zdraví!
Přípravky obsahující vápník

Ani jeden jiný chemický prvek užitečný pro organismus, obyčejní lidé, si nejsou vědomi ani vápníku. Od dětství se říká, že je to základ struktury kostní tkáně. Nedostatek vápníku jsou nebezpečné křehké kosti a chrupavky. Pravděpodobnost zranění sportovce je několikanásobně vyšší než u obyčejného člověka, takže otázka rovnováhy vápníku je ...

Ohodnotit tento článek
0

Hodnocení čtenářů: 4.66 ( 4hlasů
.
0