Předškolení u sportovců: jak se léčit a jak se vyhnout přetrénování

Mnoho sportovců se vrhá do rohu a zbavuje je možnosti dalšího pokroku. Koneckonců, s projevy přetrénování je často obtížné provádět i minimální zatížení.

Ale dostat takový problém je docela snadné. Je mnohem těžší vypořádat se s důsledky. Navíc navzdory množství publikací k této problematice prakticky neexistují potřebné a užitečné informace o tom, jak se z tohoto stavu dostat.

Výsledkem je, že sportovec, který neví, co má dělat, ztrácí čas a energii pro neúspěšné pokusy o nápravu situace. Výsledkem je vážný úpadek, pokusy o nalezení programu pro školení, extra házení. Následně dochází k psychickému úpadku a v důsledku toho mnozí prakticky přestávají pracovat na sobě.

Co je přetrénování

McKenzie popsal první syndrom. Podle něj je to především vyčerpání nervového systému. Karhman věřil, že tento fenomén přestavby v kombinaci s porušováním regulačních předpisůtělesné schopnosti.

Jednoduše řečeno, přetrénování lze označit za porušení rovnováhy mezi obnovou a výcvikem. Toto je stav těla, ve kterém nemá čas se plně zotavit z vysokých nákladů. V tomto ohledu mnoho odborníků raději používá termín selhání.

Známky a příznaky přetrénování

Nicméně ne všichni trenéři považují tuto podmínku za velmi rozšířenou. Kanadský trenér Thibodeau poznamenal, že pro všechny jeho bohaté praxe jen jednou pozoroval podobný stav. Ve většině případů je to jen lenost sportovce, neochota pracovat a neschopnost cítit své tělo a řádně se zotavit.

Zde je třeba poznamenat, že ačkoli je to v mnoha ohledech správné, je stále možné provést některé změny. Koneckonců, ve skutečnosti existuje několik fází přetrénování. A každý z nich má své vlastní příznaky.

  1. Přepracování
  2. Přepětí
  3. Přehánění

Dále budeme tyto fáze podrobněji analyzovat.

Přepracování

Extrémní fáze únavy. Často pozorované po dlouhé soutěži, jít více než jeden den. Hlavními projevy jsou letargie, únava. Někde v deseti procentech dívek s únavou pozorovala selhání menstruačního cyklu. Na rozdíl od únavy, která je v zásadě normálním fyziologickým stavem přepracování, může vést k patologickým změnám v těle.

Přepětí

To je patologické.změny způsobené dlouhodobým psychickým a fyzickým stresem. Může se projevit jak v jednom svalu, tak ve skupině. Navíc v různých sportech je tento stav primárně ovlivněn různými svaly. Boxeři mají metakarpální kosti a vzpěrači mají bederní obratle.

Je třeba poznamenat, že na samém počátku vývoje se přepětí neprojevuje a neovlivňuje výsledky sportovce. Během tohoto období může být určen pouze lékařskými testy.

Pokud tento problém není včas identifikován, může to vést k vážným problémům. Včetně nemocí některých orgánů. Při detekci přepětí je proto důležité ukončit trénink a provést rehabilitační terapii.

Přehánění

Hlavní symptom lze nazvat neuróza. K tomu vede nadměrné napětí nervové soustavy. Osoba je zároveň příliš naštvaná a nedůtklivá. Má odpor z tréninku. Spánek je narušen.

Změny fyziologických parametrů. Zejména se zvyšuje počet kontrakcí srdce, narušuje se koordinace pohybů. Objevují se hormonální poruchy. Snížená produkce anabolických hormonů má negativní vliv na svaly.

Ve skutečnosti Thibodeau hovořil o této třetí etapě. Ale nejen to je nesmírně nebezpečné. Zbývající fáze nejsou o nic méně nebezpečné a mohou také vést k mnoha problémům. Přinejmenším narušení vašeho tréninkového procesu.

Jak zjistit přetrénování?

Existuje řada zkoušek.prokázat přítomnost přetrénování. Některé z nich lze využít samostatně. Měření tepové frekvence ihned po probuzení. S nárůstem rychlosti 12 úderů můžete mluvit o přetrénování. Po tom stát ve stoje a znovu změřit puls. Pokud je rozdíl dvacet úderů nebo více, je diagnóza potvrzena. Změny lze vidět i na kardiogramu. Jejich hloubka závisí na rozsahu problému.

Důvody

Aby se tomuto problému zabránilo, je nutné znát důvody jeho vzniku. A pak je tu šance, ne-li se tomu vyhnout, pak alespoň včas upozornit a přistoupit k rozhodnutí. V zásadě existuje řada klíčových bodů, které vedou k přetrénování.

U různých sportů se příčiny mohou mírně lišit. V kulturistů a vzpěračů, jsou následující. Nejprve pracujte s maximální hmotností v jednom rep. V tomto případě se pro takovou osobu nepřipravuje. Vymáhání trvá nejméně týden. Během této doby ožívá centrální nervová soustava.

Dalším důvodem je častá práce na plný úvazek. Sportovci se proto snaží trénovat intenzivněji. Opět nervový systém trpí, prostě nemá čas se zotavit.

Rozsáhlé a časté školení. To je obvykle začátek kulturistů hříchu. Zároveň rychle vyblednou. Svaly a vazy nemají čas na úplné uvolnění. Začátečník by měl udělat maximálně dvacet přístupů na cvičení.

Monotónní výcvik. Doporučuje se měnit každé dva až tři týdny.cvičení nebo jen výměna cvičení. Díky tomu nemá nervový systém čas na přepracování.

Účinek má také stres, zdravotní problémy, rodinné problémy, nedostatek lékařské kontroly. To vše může způsobit přetrénování.

Jak se vyhnout přetrénování?

Prakticky se každý může dostat do takového stavu. Současně je mnohem těžší se zotavit než sát. I když je nutné pokusit se dosáhnout třetí etapy. V tomto případě jsou první a druhé stupně poměrně běžné. Aby se jim lépe vyhnuli, dodržujte některá pravidla.

1 Je nezbytné pravidelně odpočívat od odborné přípravy . To znamená, že po deseti až dvanácti týdnech si musíte dát týden odpočinku. Není nutné úplně zrušit školení. V této době se můžete věnovat protahování, běhání a dalším cvičením, která nejsou používána v pravidelném tréninku. 2 Je třeba zvolit vhodný program pro vaše tělo . Většina začátečníků se vzdělává na internetu. Jsou zde zastoupeni především odborníci na školení. Ale mají více rozvinuté regenerační funkce těla. To je důsledek let tréninku. Ano, a geneticky, jsou více umístěny na takové zatížení. 3Pokud se stále rozhodnete trénovat, věnujte maximální pozornostvětšímu odpočinku . Vaše tělo je tedy s větší pravděpodobností normalizováno. Vyhněte se různým stimulantům. Patří mezi ně káva, alkohol, cigarety.Nezapomeňte jít do postele před půlnocí. A spát nejméně osm hodin. Dostaňte se do zvyku spát během dne nejméně půl hodiny. 4 Ujistěte se, že jíte správně . Normální výživa je v mnoha ohledech klíčem k úspěchu. Nepřehánějte se. Ale nemůžete jít hladový. Snažte se jíst přesně tolik, kolik vaše tělo potřebuje. Současně se během období aktivního tréninku nevzdávejte sacharidů, pokud není prokázán ze zdravotních důvodů. 5 Nezapomeňte včas léčit infekční onemocnění . Různí infekce neustále obtěžují sportovce během špičkového zatížení. Ještě lépe, snažte se nenechat nemoc. Chcete-li to udělat, zvýšit všemi možnými způsoby imunitu. Jeho zlepšení přispívá k přísunu antioxidantů a tinktur některých bylin (echinacea). 6 Vyhněte se stresovým situacím . To platí zejména pro rodinu. Dlouho bylo zjištěno, že vliv rodinných vztahů na fyzickou kondici sportovce. Bez jakékoli podpory od blízkých se výsledky sníží.

Vymáhání

Míra zpětného získání závisí do značné míry na výživě a na řádném doplňování. Současně je důležitá výživa před tréninkem i po něm. Před tvrdou prací se užívají doplňky stravy, které zajišťují regeneraci svalů. Mohou to být proteinové koktejly, aminokyseliny a přípravky pro vazy.

Po cvičení je nutné konzumovat rychlé sacharidy, což pomáhá obnovit hladiny glykogenu. Nezapomeňte běhemcvičení o vodě. Je lepší ho nahradit nápoji obsahujícími elektrolyty (hořčík, draslík, vápník).

Je třeba poznamenat, že komplexy vitamín-minerály mají velký význam ve farmakologickém zotavení sportovců po cvičení. Nyní jsou na trhu prezentovány ve velkém množství možností. Odlišné ceny a složení.

Pamatujte však, že vitamíny jsou metabolické regulátory. Pouze s jejich účastí v těle se tvoří účinné látky. Jedná se především o enzymy, které štěpí sacharidy, tuky a proteiny.

Profylaktické postupy

Aby se zabránilo menším mikrotraumatům, měla by být věnována náležitá pozornost zahřívacím cvičením před tréninkem. Nezanedbávejte je. Koneckonců, mikrotraumata značně komplikují proces školení a významně snižují výsledky. V důsledku toho vede k přetrénování.

Velmi dobrou prevencí je statické protahování. Cvičení normalizuje prokrvení svalů a zlepšuje pružnost vazů. Po cvičení, strečink snižuje napětí a odstraňuje pocit "stísněných" svalů.

Dobrý způsob, jak se zotavit, je jít do ruské lázně nebo do sauny. To je dobrý způsob, jak uvolnit svaly. Přinejmenším občas musíte takový postup pamatovat jako masáž. To je dobré pro svalovou obnovu a sníženou nervozitu.

Co dělat s přetrénováním

Často je nutné pozorovat, že sportovci při snižování výsledků zvyšují tréninkovou zátěž.Také používejte intenzivnější tréninkové komplexy. To znamená, že namísto obnovení těla se problém zhoršuje. Ve většině případů je příčinou snížených výsledků právě přetrénování.

Aby se předešlo komplikacím, je nutné co nejdříve identifikovat symptomy přetrénování. Funguje takový princip času k obnovení sportovce trvá více než čas, kdy byl v patologickém stavu.

Nejúčinnějším způsobem léčby je změnit režim školení. Z tréninkového procesu by mělo být vyloučeno dlouhé vyčerpávající cvičení. Také se v tomto stavu nezapojte do vícedílných cvičení.

V závažných případech se cvičení zastaví na dobu jednoho až tří týdnů. Tentokrát musí člověk věnovat aktivní volný čas. Na konci zbytku by se měl vrátit do sportovního režimu.

Je nutné začít pouze s malým zatížením. Upřednostňování obecné fyzické zdatnosti. A teprve po zlepšení celkového stavu sportovce můžete přejít na speciální cvičení.

Je také možné použít některé farmakologické přípravky, které usnadňují rychlý návrat těla do normálního stavu. Jedná se o adaptogeny, jako je tinktura čínské magnolie révy, ženšen a některé další.

Lékárny mají nějaké syntetické drogy, které pomáhají tělu přizpůsobit se. To je riboxin, mildronat a některé podobné léky.Také nezapomeňte na nootropní léky, které jsou potřebné k aktivaci mozku a psychického zotavení.

Pro úplné uzdravení potřebujete dostatek spánku. Chcete-li normalizovat spánek, můžete použít bylinné čaje. Na jejich základě si můžete vzít valeriána, máta, třezalku tečkovanou. Pokud není možné vařit čaje, můžete použít výtažky z těchto bylin.

O výživě

Pro úplné uzdravení by tělo mělo dostat všechny živiny v objemu, který potřebuje. Proto je tak důležité jíst normálně. To urychlí návrat k normálnímu školení.

Především musíte sledovat dostatek bílkovin ve stravě. Musí být nejméně dva gramy na kilogram hmotnosti. V ideálním případě by měl být protein asi tři gramy. Také ve stravě by mělo být normální množství sacharidů. To také přispívá k rychlejšímu návratu do formuláře.

V tomto případě by mělo být upřednostněno přípravky obsahující množství draslíku. Je to spousta takových produktů, jako jsou banány, pečené brambory, sušené meruňky a v některých dalších. Pro udržení a normalizaci hormonálního pozadí je nutné přidávat do potravin dostatek polynenasycených tuků.

Jak předcházet

Aby se předešlo této sportovní nemoci, není nutné dělat něco jiného. Nejprve musíte sledovat svůj stav. Zároveň je nutné vyvodit z vašeho státu příslušné závěry.

Pokud je vše stejnétakový problém, jako je přetrénování nebo přepracování, které jste předjeli, by nemělo být rozrušené. Existuje nějaká situace. Hlavní věcí není panikařit a neudělat chyby, které problém jen zhorší.

Použití všech metod popsaných v tomto článku. Můžete nejen identifikovat přepracování, ale také se s tím vyrovnat. Ale stále se snažte do tohoto stavu nepřivést. K tomu je třeba správně sestavit tréninkový režim.

Nadměrná odborná příprava u sportovců: jak léčit a jak se vyhnout nadměrnému školení

Mnoho sportovců se vrhá do rohu a zbavuje je možnosti dalšího pokroku. Koneckonců, s projevy přetrénování je často obtížné provádět i minimální zatížení. Zároveň se dostat takový problém je poměrně jednoduché. Je mnohem těžší vypořádat se s důsledky. Všechno ostatní, navzdory množství publikací na toto téma, je ve skutečnosti nezbytné a užitečné informace o tom, jak se dostat z tohoto státu ...

Ohodnotit tento článek
0

Hodnocení čtenářů: 4.32 ( 9hlasů)
0